GÖZDE OPTİK
"30 Yıldır Gözdeyiz"
Colormatik Camlar

                                                     

      Colormatik olarak bilinen fotokromik camlar ultraviyole, enfraruj ve görünen ışıktan gözleri sınırlı korudukları, ışıksız ortamda renkleri çok ideal ölçülerde ve çabuk açılmadığı için, güneş gözlüğü veya renksiz gözlük gibi etkili görüş sağlayamazlar. Hatta, akşam karanlığında sahip oldukları renk yüzdesinde (% 15-20) görüşü azaltırlar. 

     Fotokromik camların alaca karanlıkta ve karanlıkta kullanılması, hem göz için, hem görüş için zararlıdır. (Örneğin, bu koyulukta bir cam ortam görülmediği için trafikte ciddi kazalara neden olabilecektir.) Kısaca az ışıklı ortamlarda iş yapanlar, akşam ve gece araç kullanmak zorunda olanlar kesinlikle renksiz ve yansımasız beyaz cam kullanmak zorundadır. Yüksek ışıklı ortamda mercek koyulaşırken, ışık azalınca rengi açılır. Bunu cama ilave edilen gümüş tuzları sağlamaktadır.
 

     Günümüzde fotokromik organik camlar da mevcuttur. Gözlük camının temel rengi beyazdır. Colormatik camların rengi güneşin uv ışınlarıyla koyulaşır. Güneşsiz ortama girdikten bir müddet sonra ise açıklaşır. Sürekli açık havada çalışanlara tavsiye edilmektedir. Açık havadan iç ortama sürekli girip çıkanlar için uygun değildir. Çünkü camın renginin değişmesi çok kısa zaman aralıklarında olamamaktadır. Gözümüzdeki ışığa uyum mekanizmasını tembelleştirdiği de söylenmektedir.


Ana sayfaÇerçevelerCamlarGüneş GözlükleriKontakt LenslerGörme testiGöz Hastalıklarıİletişim